טקסטים עיוניים

טקסטים עיוניים

ספרי עיון, דוקטורטים, תזות ועבודות סמינריון, מאמרים לכתבי עת, חומרי לימוד, ספרי זיכרונות, סרטים תיעודיים, ביבליוגרפיה ועוד.

גוף החיבור
למחקר מעמיק נדרשת השקעה אדירה. שאילת השאלות הנכונות, חיפוש במקורות המתאימים ויצירת רצף בהיר של רעיונות שיוביל לכדי מסקנה מגובשת – כל אלו מסתכמים לרוב בעבודה מפרכת ובלילות רבים ללא שינה. ניסוח העבודה גם הוא מציב פעמים רבות אתגר לכותביה. רעיונות חדשניים ומורכבים עלולים למצוא את דרכם אל הדף במשפטים סבוכים, בתיאורים מופרזים או ברגשנות יתרה.
בעריכת טקסטים עיוניים יש להביא בחשבון את המסגרת, הדורשת שפה רשמית וכתיבה עניינית ומעניינת, יש להביא בחשבון את מידת הידע הקודם של נמעני החיבור, ויש להקפיד על סגנון בהיר ומובן.

ביבליוגרפיה
מחקר אינו נולד יש מאין, כל עבודת מחקר ראויה נשענת על ספרות ענפה של מחקרים קודמים בתחום או נקשרת, כך או אחרת, ליצירות אומנות, למסמכים היסטוריים ועוד. כדי לחזק את טענותיו מפרט החוקר את המקורות שלמד וחקר, וכדי להרחיב את היריעה הוא מפנה לספרים ולמאמרים אחרים.
צורת רישום המקורות מעוגנת במערכת כללים, כל תחום ידע ומערכת הכללים שלו (APA ,MLA ועוד), וההקפדה על מערכת הכללים היא המאפשרת לקוראי הטקסט לאתר את המקורות בעצמם ולהפיק מהם את המרב. הצגה נכונה של רשימת המקורות אפוא יש בה כדי לאשש את תוכני החיבור, לבסס את סמכות החוקר ולהעשיר את ידיעותיהם של הקוראים.

ניסיוני המקצועי
בעשר השנים שחלפו ערכתי טקסטים עיוניים רבים, לחוקרים אקדמאים, לתלמידי בתי הספר ולקהל הרחב. עם הספרים והחיבורים שערכתי נמנים מדיניות-חוץ ישרא-יהודית: בין ראליזם מדיני לתלות הדדית / ד"ר יצחק מועלם, הודו כי טוב / יותם יעקבסון, מוסד הרבאט בארץ-ישראל והתפשטותו לארצות האסלאם הים תיכוניות בתקופה המוסלמית הראשונה / עזיז אבו אחמד, פולקלור, מסורת וזיכרון בקרב נשים מהקהילה היהודית בארגנטינה / ג'קלין לאזנוב, תאוריה ביקורתית: חברת הרשת. הקִדמה הטכנולוגית ומשמעותה לשחרור האדם / אשר יושפה, ועוד.

קראו גם:

 

 

התקשרו עכשיו