שאלות נפוצות

כמה זמן ייקח לערוך ספר?
משך העבודה תלוי בסוג הטקסט, במידת העריכה הנדרשת, בחגים הקרובים ועוד. בתחילת כל פרויקט אני תמיד מציעה לוח זמנים מפורט, ומציינת בו את מועדי כל השלבים בעבודה ואת מועד ההגשה הסופי. מעולם לא איחרתי בהגשה.

כמה זה יעלה?
עריכה נכונה ומקצועית מותאמת לסגנון הכותב ולבמת הפרסום, ולכן מידת העבודה שונה מטקסט אחד למשנהו. כדי לחשב את המחיר לעריכת הלשון בטקסט שלכם עליי להתנסות בעריכתו, ולשם כך אני עורכת קטע קצר לדוגמה. דוגמת העריכה ניתנת בחינם.

עבדתי שנים על המחקר, איך אדע שהתוכן לא יסולף בעריכה?
שאלה מעולה. השינויים שאני מציעה בעריכת הלשון נוגעים לניסוח הדברים. אינני מוחקת פרטים מן המחקר ואינני מוסיפה פרטים על דעת עצמי. למען הסר ספק, וכדי להימנע מטעויות שמקורן באי-הבנה ולוודא שכל הצעותיי אכן ראויות ומתאימות בעיניכם, אני תמיד מגישה את הטקסט הערוך מסומן ומוער בשיטת "עקוב אחר שינויים". בצורת עבודה זו לאורך כל הדרך מתקיים בינינו דיאלוג: אני מציעה שינוי או שואלת שאלת הבהרה ואתם שוקלים, מחליטים ומגיבים בהתאם. לעולם לא אשנה דבר על דעת עצמי.

האם לא די בשירותי עריכת הלשון שמקבלים בהוצאות לאור?
בהוצאות לאור אכן מציעים שירותי עריכת לשון לאחר קבלת הספר, אך כמובן, כדי להגיע לשלב זה על הספר לעבור את המשוכה הראשונה ולהתקבל להוצאה… כתבי היד הנשלחים מדי יום ביומו להוצאות השונות בארץ רבים מאוד, ורק מעטים מתקבלים. התחרות קשה, ועריכת הלשון בכתב היד טרם הגשתו, יש בה כדי לשפר לאין שיעור את סיכויו להתקבל.

למה לערוך לשון בפרוזה או בשירה? האם זה לא יטשטש את הקול האישי שלי או של הדמויות?
תיקון אוטומטי של כל החריגות מן התקן אכן עלול לטשטש את קווי היצירה, אך עריכת לשון הרגישה לטקסט, אין בינה ובין תיקונים אוטומטיים ולו דבר אחד. עריכת לשון הרגישה לטקסט נעשית רק לאחר ניתוחו והבנתו, והיא מביאה בחשבון את סגנון הכתיבה, את אופי הדמויות ואת המשמעות העמוקה יותר האצורה בו.

האם את גם מנקדת? בעצמך או בתוכנה אוטומטית?
אני אכן מנקדת, ואני מנקדת בעצמי. איכותיות ככל שיהיו, תוכנות אוטומטיות אינן יכולות להכריע, למשל, אם המילה "נרדם" נאמרת בטקסט בלשון הווה ("נִרְדָּם", בקמץ) או בלשון עבר ("נִרְדַּם", בפתח). הן גם אינן יכולות לבחור בחירה מושכלת בין הצורות "מַנִּיחַ" ו"מֵנִיחַ", הנכונות שתיהן (באותן משמעויות). איזו צורה תתאים יותר לסביבה הפונטית בשיר? להכרעות מסוג זה נדרש שיקול דעת. מה גם שאני אוהבת לנקד… אז למה לתת למחשב לעשות את זה?

עריכת לשון או עריכה לשונית? עורכת לשון או עורכת לשונית?
בביטוי "עריכת לשון" המילה "לשון" מסמנת את הדבר שאנו עורכים. אנחנו עורכים את הלשון בטקסט. בביטוי "עריכה לשונית" המילה "לשונית" מסמנת את אופי העריכה. אנחנו עורכים את הסיפור, את המאמר וכן הלאה, ואופי העריכה – לשוני. תחבירית אפוא שתי הצורות נכונות, ואילו ההבדל ביניהן נעוץ בדקות שבין עריכת לשון הסיפור לבין עריכת הסיפור.

ומה בין "עורכת לשון" ו"עורכת לשונית"? "עורכת לשון" היא, כמובן, מי שעורכת את הלשון, אך מיהי ה"עורכת הלשונית"? האם אכן אפשר לומר שאופייה של העורכת לשוני? במקרה זה הצורה התקנית היא "עורכת לשון". באיזו צורה אבחר לטקסט שאערוך? תלוי בטקסט…

מה ההבדל בין עריכת תוכן ועריכה ספרותית לבין עריכת לשון?
בעריכת תוכן בטקסט עיוני יבחן העורך את אמיתות העובדות המוצגות במחקר, את מבנה הטיעון הכללי, את נחיצות כל הנתונים המופיעים לאישוש המסקנה וכדומה. בעריכה ספרותית יהדק העורך את מבנה היצירה, ויתהה, למשל, על נחיצות הדמויות (אולי אף יציע למחוק דמות זו או אחרת), יבחן את טיב היחסים שביניהן (ואולי אף יציע לשנותם), יעמוד על קווי העלילה וכדומה.

עריכת הלשון נעשית כשהתוכן כבר מגובש. ברור לו, לחוקר, שהמחקר מכיל את כל החוליות הנדרשות לביסוס ההסברים, שהעובדות המתוארות נכונות כולן ונחוצות וכן הלאה, וברור לו, לסופר, שכל הדמויות אכן נדרשות ומעשירות את הטקסט, שהעלילה מתקדמת בדיוק כפי שהיא אמורה להתקדם, שסדר הצגת הדברים הוא המיטבי להפקת התשואה הדרמטית הרצויה וכן הלאה.

כעורך התוכן קודמו, גם עורך הלשון יעמוד על מבנה הטיעון או על מערכות היחסים בין הדמויות – אך לא כדי לשנותם אלא כדי לחדדם. עורך הלשון ישאל, למשל, כיצד אפשר לנסח את הטיעון בצורה ברורה יותר, כיצד יביעו שיחות הדמויות בצורה הטובה ביותר את הכבוד או את היראה שהן רוחשות זו לזו, כיצד יקלעו תיאוריהן לאופיין בצורה המדויקת ביותר ועוד.

אנחנו לחוצים בזמנים, תספיקי?
מעולם לא איחרתי בהגשה. בתחילת כל פרויקט אני מעריכה כמה זמן יידרש לסיומו בצורה המיטבית ומתכננת את לוח הזמנים, וכבר בתחילת הדרך אנחנו יודעים בדיוק מתי נסיים. נראה לכם שאין זמן? נסו אותי!

השאלה שלנו לא כתובה כאן.
אתם מוזמנים להתקשר! 052-5574567

 

קראו גם:

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו